Znajdziecie tu historie ciekawe i dziwne, przemyślenia na temat tego, co dzieje się w Polsce i na świecie. Nie zawsze ważne. Nie zawsze ważkie. I nie zawsze politycznie poprawne.
Blog > Komentarze do wpisu

Unia na pół gwizdka nie ma sensu

Konrad Niklewicz, redakcyjny kolega,zapalony bloger i były korespondent GW w Brukseli słusznie zauważył, że sprawy bezpieczeństwa, prawo karne, dzialania policyjne - nie są kompetencją Unii Europejskiej. W związku z tym - przynajmniej w teorii - Unia nie może zająć się dopalaczami. Wiem o tym, mimo to utrzymuję w mocy swój poprzedni wpis, że w sprawie dopalaczy potrzebna jest unijna akcja. Zbyt często UE i jej instytucje dławione są przez gorset traktatów, zwłaszcza w dziedzinach, gdzie potrzeba wspólnego działania. To, co kiedyś było siłą Unii, staje się jej słabością - działa zbyt powolnie, unijne instytucje umywają ręce tak, gdzie obywatele oczekujką od nich reakcji. Zglobalizowany świat nie będzie czekał na Europę. Kompetencje Unii należy rozszerzać na zasadzie konsensusu także tak, gdzie do tej pory państwa narodowe zazdrośnie strzegły swych wpływów. Albo robimy coś na serio, z serca i odważnie, albo czeka nas powolna degrengolada. Dziś robienie czegoś na pół gwizdka nie ma sensu.

 

wtorek, 05 października 2010, jacuscipowiem

Polecane wpisy

  • Good news no news. Parlament Europejski

    Parlament Europejski jest sfrustrowany, że ludzie wciąż ledwo co zauważają jego istnienie. I gotów jest zrobić wiele, by ta frustracja przełożyła się na konkret

  • Terroryzm i Europa

    Władze USA wydały ostrzeżenie dla swych obywateli podróżujących do Europy a w szczególności Niemiec i Francji, aby zachowali szczególną ostrożność, gdyż Europie

  • Cyrk Europa

    Jestem w Brukseli. Przyleciałem rano cudem unikając konsekwencji strajku na lotnisku. Wałęsając się wokół Ronda Schumana widziałem ludzi zmierzających na wielką

Komentarze
2010/10/07 21:43:02
Stwierdzenie, ze sprawy karne nie są kompetencją UE jest nieprawdziwe lub co najmniej nieprecyzyjne. Można jedynie stwierdzić, że prawo karne nie jest WYŁĄCZNĄ kompetencją UE, jak np. poityka rolna.
UE juz od ponad dekady (Traktat z Maastricht) przyjmuje wiążące akty prawne w dziedzinie współpracy ws. karnych. W Traktacie z Lizbony kompetencja ta została wzmocniona (np. zniesienie jednomyślności). W Art. 83 Traktatu o funkcjonowaniu UE wymienia się dziedziny przestępczości, w których UE może przyjmować normy minimalne. Należy do nich nielegalny handel narkotykami.
Takie błędy mogą dziwić u korespondentów brukselskich.
wyborcza.pl
Jacek Pawlicki

Jacek Pawlicki, rocznik 1966. Absolwent Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W „Gazecie Wyborczej” od października 1991 - najpierw w „Gazecie Stołecznej” potem w „Wyborczej” - dziale gospodarczym i zagranicznym. W latach 1998-2002 korespondent „GW” w Brukseli. Obecnie redaktor, dziennikarz i komentator. Pisze zawodowo i dla przyjemności. Fotografuje świat dla przyjemności i z pasją. Żona, Aleksandra (dziennikarka „Przekroju”), dwóch synów Filip i Jakub. Pies, Smok - labrador biszkopt.

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Zdjęcia Jacka Pawlickiego